Kalisz Pomorski jest jedną z trzech gmin, które zostały wytypowane do ogólnopolskich badań w zakresie możliwości wdrażania lokalnych polityk kultury (pozostałe gminy to Brzeszcze w woj. małopolskim i Sępólno Krajeńskie w woj. kujawsko-pomorskim). Badania są przeprowadzane przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w ramach Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych i dotyczą projektu pt. „Scenariusze rozwoju lokalnych polityk kultury”. Projekt ma charakter wdrożeniowy i badawczy i jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W gminie Kalisz Pomorski badania prowadzą animatorzy: Pani Martyna Woropińska (socjolożka, ekspertka w zakresie badań foresightowych, menagera kultury) oraz Zbigniew Łukaszewski (dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury, ekspert CAL, trener Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych).
Na pierwsze spotkanie, które odbyło się w Pałacu Wedlów dnia 20 sierpnia 2012 r. zaproszeni zostali przedstawiciele Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, a także przedstawiciele samorządu lokalnego, animatorzy kultury i przedstawiciele niektórych szkół, stowarzyszeń.
Na spotkaniu uczestnicy po wprowadzeniu w tematykę badań wzięli udział w warsztatowych działaniach – zadaniach na podstawie których zbierane były materiały do raportu przygotowywanego przez badaczy. Wyniki tych wstępnych badań przedstawione zostaną na początku września w Warszawie i na ich podstawie eksperci/teoretycy wybiorą najistotniejsze z perspektywy ogólnopolskiej czynniki niepewności/ryzyka oraz zarekomendują aspekty, nad którymi należałoby się skoncentrować podczas kolejnych spotkań w poszczególnych gminach celem budowania scenariuszy rozwoju, które zaplanowane jest na kolejnym spotkaniu.
Celem ww. badań na poziomie krajowym jest dostarczenie danych do tworzenia kultury na poziomie regionalnym i ogólnopolskim (w odniesieniu do Strategii Rozwoju kapitału Społecznego), a także przygotowanie rozwiązań o charakterze sieciowo-strukturalnym (tj. jak tworzyć ogólnopolskie, regionalne i lokalne sieci wsparcia inicjatyw kulturalnych opierając się na myśleniu strategicznym i tworzeniu ram działania w postaci polityk kulturalnych).
Celem powyższych badań na poziomie lokalnym jest diagnoza kompetencji, potrzeb lokalnych instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego oraz animatorów reprezentujących m.in. organizacje pozarządowe w zakresie tworzenia lokalnych polityk kultury.
Na zakończenie prowadzonego przez CAL projektu i w wyniku przeprowadzonych badań, powstaną założenia polityk kultury w trzech wspomnianych powyżej gminach. Proces będzie się odbywał zarówno w oparciu o zebrane dane, jak i wcześniejsze doświadczenia przygotowywania strategii rozwoju ośrodka kultury oraz biblioteki (zrealizowanych w ramach Programu Dom Kultury + i Programu Rozwoju Bibliotek).
Jesteśmy dumni, że doświadczenia związane z działaniami kulturalnymi prowadzonymi w gminie Kalisz Pomorski są monitorowane i dokumentowane w tego rodzaju badaniach.