„Tyle słońca w całym mieście…” – to słowa piosenki, które najbardziej odzwierciedlają pogodną atmosferę minionego jarmarkowego weekendu w Kaliszu Pomorskim.
„Ogórkowa parasolka” stanowiąca jeden z elementów logo imprezy tym razem mogła kojarzyć się jedynie z poszukiwaniem odrobiny cienia. Słońce, radosna muzyka i „jarmarkowe” atrakcje spowodowały, że publiczność tłumnie przybyła na Stadion Miejski w Kaliszu Pomorskim, by wspólnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Niepowtarzalną atmosferę Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym tworzy zarówno program imprezy, w którym nie może zabraknąć ogórkowych akcentów, jak i samo miejsce jej organizacji. Piękny otoczony zielenią obiekt sportowy położony nad Jeziorem Młyńskim (potocznie zwanym „ogórkowym”) wzbogacony o urokliwą „wioskę ogórkową” zachwyca zarówno mieszkańców, turystów, jak i zaproszonych artystów (muzyków, wokalistów, aktorów i rękodzielników).
„Wioska Ogórkowa” aż złociła się od wszechobecnej słomy, do czego przyczyniły się gospodynie i gospodarze wioski, bo przecież praca wykonywana z zaangażowaniem i ochotą przerabia słomę w złoto. Goście widać czuli się w wiosce znakomicie - jedli i odpoczywali nie tylko w „Chacie Sołtysa”, na przygotowanych ławach, ale także na snopkach. Zapach słomy przeplatał się z cudownym zapachem ogórków i kopru. Jak zawsze najmodniejsza podczas imprezy jest „ogórkowa czapeczka”, którą tym razem wzbogacały ogórkowe kotyliony. Oprócz zupy ogórkowej i ogórków w menu pojawiły się ogórkowe torciki.
Każdy mógł sobie zrobić zdjęcia przy „Beczusiach”, czy przy ogórkowej wystawie. Wiele radości wywołała możliwość wykonania pamiątkowych śmiesznych zdjęć w fotobudce.
Jak tylko Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Michał Hypki wraz z Panem Ogórkiem otworzyli imprezę wystartował program artystyczny, który rozpoczął się występem lokalnego zespołu „MY EMERYCI”. Bardzo optymistyczny repertuar wykonał zespół POPOVACULA, znany z rozgłośni radiowych z utworu „Tylko jedną taką noc”. Dotarli do nas fani zespołu TABU, którego świetnie zagrane reggae dodało energii publiczności biesiadującej w ogródku piwnym. Wieczorem w klimaty folkowe wprowadzili muzycy z regionu pilskiego, czyli zespół SLOVIAN’SKY, natomiast gwiazdą piątkowego wieczoru był ENEJ, zespół rockowo-folkowy znany z wielu przebojów.
W sobotę rozpoczęliśmy biesiadnie z duetem KRZYCHU & RYCHU. Następnie zaprezentował się zespół ANIMA, który zbiera ostatnio pozytywne recenzje za kolejny singiel „Żyjemy jak chcemy”. Zanim wszyscy udali się do „Wioski Ogórkowej” na ceremonię topienia i wyławiania beczek z ogórkami, na euroboisku rozegrał się niezwykle emocjonujący mecz między gwiazdami telewizji, a drużyną mieszkańców Kalisza Pomorskiego z burmistrzem na czele, która zwyciężyła w tej sportowej rywalizacji.
Ceremonię topienia i wyławiania beczek z ogórkami poprzedziło zabawne widowisko, które z przymrużeniem oka pokazało czasy PRL-u. Robotnicy przetwórni ogórkowej, popędzani przez kierownika niecierpliwie oczekiwali na spóźniającą się dostawę świeżych ogórków, bez których nie można było przygotować się na przyjazd ważnych osobistości – prezesów „szambelanów”. Kiedy w końcu nadjechał rolnik i ogórki zostały zważone, można było przystąpić do dalszej pracy. Czasu było niewiele, a na domiar złego ogórki zostały niespodziewanie skradzione przez grupę złodziejaszków. Na szczęście wezwano Milicję Obywatelską, która wsłuchała się w okrzyki zaniepokojonych pracowników i omijając wszelkie procedury ruszyła w pościg za złodziejami. Ogórki odzyskano na czas i przygotowania do ceremonii zakończono tuż przed przybyciem prezesów – szambelanów. Zmienili marynarki i kapelusze na tradycyjne stroje ogórkowe, a następnie jak zawsze przygotowali nowe beczki z ogórkami i wyciągnęli te ubiegłoroczne. Niełatwe to zadanie, o czym przekonał się sam kierownik przetwórni, który pomagając szambelanom wpadł wraz z beczką do wody. Publiczność jak zawsze mogła liczyć na komentarz Pana Ogórka, którego w zielonym fraku i cylindrze nie sposób nie zauważyć.
Wieczorem energetycznie zagrał zespół SPECYFICZNI, a gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół PECTUS, którego koncert był znakomitym widowiskiem. Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym zakończył się pokazem fajerwerków.
Podczas imprezy tradycyjnie odbyła się LOTERIA FANTOWA, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dochód z loterii w wysokości 6 tys. zł przeznaczony został na TPD- Koło Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową w Kaliszu Pomorskim.
Imprezie towarzyszyły również akcenty sportowe. Na dolnej płycie stadionu odbył się kolejny Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej, którego wyniki zaprezentowano na scenie tuż po poczęstunku „Jeziorowym Ogórkiem Kiszonym”. Przeprowadzono również wiele konkurencji sportowych dla dzieci i dorosłych.
Dziękujemy wszystkim artystom, osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy oraz darczyńcom. Wśród sponsorów i firm wspierających byli: Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, PHU EKO FIUK, Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, Firma CONTINO DELTA sp. z o.o., Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, Firma POLDANOR SA., Sklep Wrangler/Adidas z Choszczna, Hurtownia Sportowa ADMIRAL z Wałcza, VEGAFONE – oddz. Kalisz Pomorski (sieć kom. PLUS), Żywiec Zdrój Zakład Produkcyjny w Mirosławcu, Pracownia Krawiecka Babette –Style. Ponadto podziękowania za pomoc składamy pani Halinie Kancelarczyk i panu Zenonowi Wyszczelskiemu.
Niezwykła atmosfera Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym przyciąga do Kalisza Pomorskiego również media. Relacje z naszej imprezy można było przeczytać i obejrzeć na portalach internetowych Głosu Koszalińskiego, Głosu Drawska, Kuriera Szczecińskiego, posłuchać w Radiu Eska, w Radiu Szczecin, zobaczyć w sobotniej, wieczornej Kronice TVP Szczecin oraz w niedzielnym wydaniu Teleexpressu w TVP1.
Podziękowania składamy również naszym „Szambelanom” oraz wszystkim osobom, na których zawsze możemy liczyć przy organizacji widowiska oraz ceremonii zatapiania i wyławiania beczek z ogórkami.
Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim
Referat Zamówień Publicznych i Promocji Gminy
XI Jarmark - pierwszy dzień imprezy
XI Jarmark - drugi dzień imprezy, fot. Bernadetta Klimczak