Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej O. Szczecinek w Pałacu
W dn. 23 lipca 2016 r. mieliśmy niezwykłą przyjemność zaprezentować kaliski Pałac przedstawicielom Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej Oddział w Szczecinku. Pałac od wielu lat stanowi wyjątkową ozdobę naszej miejscowości, nie dziwi więc, że mieszkańcy okolicznych miejscowości dążą do poznania jego niezwykłych losów, a także i tajemnic. Wybudowany w XIV wieku, wielokrotnie palony i rabowany, zawsze powstawał ze zgliszcz. Dziś już nie przypomina budowli warownej, a ślady jego poprzedniej architektury zachowały się jedynie we fragmentach. Omawiając kolejne losy Pałacu opowieść swą obrazowaliśmy archiwalnymi rycinami i fotografiami.
Nie sposób mówić o losach Pałacu nie wspominając o historii Kalisza Pomorskiego. Ta jest równie dramatyczna. Miasto bowiem padało ofiarą częstych pożarów i walk. Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 r., miasto zostało włączone w terytorium Polski i nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności.
Podczas wizyty Pałacu omówiliśmy także historię kaliskiego herbu, który bezsprzecznie identyfikuje nasze miasto od 1404 r. Herb miał wówczas niewiele więcej niż 30 mm. i przedstawiał nadlatującego orła do skaczącego po murawie zająca. W pierwotnym wyrazie herbu orzeł zbliżał się do zająca głową w dół. W formie ostatecznej został wyeksponowany moment chwytania biegnącego zająca, co było możliwe poprzez odwrócenie sylwetki ptaka w ten sposób, by mógł zwierzę poderwać rozpostartymi szponami.
Jako że kaliski Pałac został w pełni zaadoptowany dla potrzeb kultury to staramy się, by Galeria Pałacowa zawsze prezentowała dorobek artystyczny. Przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów Służb Więziennych Oddział w Szczecinku podczas swej wizyty w kaliskim Pałacu mieli okazję obejrzeć wystawę prac uczestników zajęć plastycznych i ceramicznych Złocienieckiego Ośrodka Kultury oraz stałą ekspozycję pt. „Kobieta perłą jest”, prezentującą stroje kobiece z różnych epok. Zwiedzanie zakończyło się wspólną pamiątkową fotografią.