Działamy lokalnie, by ogórek ruszył w świat...
Ostatnie miesiące były czasem realizacji projektu „Jeziorowy ogórek kiszony rusza w świat-pielęgnowanie lokalnej tradycji” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
W ramach projektu zbudowana została „wioska ogórkowa”, a w niej znalazło się stoisko z gadżetami promocyjnymi charakterystycznymi dla Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym tj. zielonymi czapeczkami i ogórkowymi kotylionami. Oczywiście nie mogło zabraknąć ogórkowego poczęstunku tuż po ceremonii topienia i wyławiania beczek z ogórkami. Ceremonia była poprzedzona widowiskiem przygotowanym przy współudziale mieszkańców oraz zaproszonych artystów z Teatru BRAMA. Scenariusz do widowiska opracowany był wspólnie z mieszkańcami biorącymi udział w widowisku. Sam tytuł projektu „Jeziorowy ogórek kiszony rusza w świat …” zainspirował uczestników do stworzenia happeningu w klimatach westernu. Ogórek wyruszył na Dziki Zachód. Spektakl opowiadał o ogórkowej bandzie, która zakłócała spokojne życie kowbojów w westernowskim miasteczku. Szeryfowie, których mieszkańcy poprosili o pomoc, sporządzili list gończy za „Ogórkiem” – szefem rozbójników. Damy z Salonu wspierały „ogórkowych” rzezimieszków”, co dodatkowo utrudniało poszukiwania. Pomocni okazali się Indianie z pobliskiego plemienia, którzy wraz ze swoim szamanem wskazali miejsce ukrycia ogórkowej bandy. Winowajcy zostali skazani przez zaproszonego Sędziego na pomoc w tegorocznym kiszeniu ogórków, a ich szef - Pan Ogórek na dożywotnie prowadzenie imprezy. Wszystko oczywiście zaprezentowane było na wesoło i z dużym dystansem. Występujący włożyli bardzo dużo energii i kreatywności w przygotowanie scenariusza i strojów. Widowisko łączyło wszystkie pokolenia, bowiem wśród występujących były również dzieci i seniorzy.
Po jarmarku przystąpiliśmy do przygotowywania gadżetów jarmarkowych, którymi chcieliśmy promować jeziorowego ogórka kiszonego i naszą jarmarkową tradycję podczas Dożynek Powiatowych w Darskowie. Na gminnym stoisku nie brakowało zatem koloru zielonego i „ogórkowych” gadżetów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników tej imprezy. Dofinansowanie i program „Działaj Lokalnie IX” z pewnością przyczyniło się do integracji społeczności podczas wspólnej realizacji ww. projektu.