Koniec września i początek października w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim „pachniał” różnorodnymi kwiatami, pnączami, trawami, a także warzywami i owocami.
Mieliśmy bowiem okazję wspólnie spędzić czas, oglądając prezentację pt: „ Kwiaty jadalne” i pokaz florystyczny w wykonaniu Mistrza Florystyki w kategorii seniorów Łukasza Wierzbińskiego i Wojciecha Senderka. Obaj wspólnie prowadzą Pracownię Florystyczną ZIELNA w Szczecinie, z wykształcenia są magistrami i inżynierami Wydziału Ogrodnictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym o kierunku rośliny ozdobne i ukształtowanie terenu zieleni, gdzie obecnie robią doktorat w Zakładzie Roślin Ozdobnych oraz studia podyplomowe na kierunku Florystyka. Tego dnia zaprezentowali nam popularne i smaczne kwiaty jadalne. Mieliśmy również okazję skosztować je w przygotowanym przez nich poczęstunku. Znalazły się w nim ciasteczka z kwiatami nagietka, ciasto z nadzieniem jabłkowym z nutą hibiskusa oraz masło z kwiatami nasturcji i oliwa z lawendą, a także herbaty z suszem różnych kwiatów. Podczas pokazu florystycznego wykonali po dwie prace, udzielając nam przy tym cennych rad i wskazówek na temat układania roślin i stosowanych materiałów. Prezentowane kompozycje różniły się wyglądem, ale były spójne tematycznie, gdyż obaj użyli w nich naturalnych materiałów, będących darami jesieni, m.in. dynie, kasztany i żołędzie. Łukasz zrobił jedną z kompozycji w drewnianym kołku, na którym dominowały małe ozdobne dynie, druga zaś wykonana została w dużym kole, nad którym górowały piękne trawy i szkielety liści. Natomiast prace Wojtka były nieco inne, gdyż jedna powstała na dużej pomarańczowej dyni z wykorzystaniem wielu szklanych probówek wypełnionych kwiatami, a drugą była wiązanka ułożona w szydełkowej serwecie. Wszystkie były bardzo piękne, a jednocześnie bardzo różne i nietypowe, odzwierciedlające wyobraźnię, kreatywność i zmysł estetyczny ich twórców, a przede wszystkim ich zamiłowanie do tego co robią. Następnego dnia odbyły się, prowadzone również przez Łukasza i Wojtka nowatorskie warsztaty florystyczne, podczas których pracowicie i w skupieniu, pamiętając o radach udzielonych nam podczas pokazu uczestnicy wykonali własne kompozycje. Każdy z nich, po wysłuchaniu krótkiego instruktażu udzielonego przez prowadzących wykonał samodzielnie po dwie prace. Jedna z kompozycji powstała w koszyczku oklejonym nasionami indyjskiego drzewa, które zapylane jest przez nietoperze. W drugiej jako podstawa użyta została dynia, z której po odcięciu górnej części wyłaniały się kwiaty i naturalne ozdoby. Do stworzenia wszystkich prac wykorzystali wiele przeróżnych roślin: kwiaty cięte (Chryzantemy, Przetaczniki, Nikandry, Kraspedie, Gerbery, Goździki, Róże, Słoneczniki), a także kapustę ozdobną, pnącza i trawy oraz paprykę, dynię, maliny, kasztany i żołędzie. Wszyscy byliśmy mile zaskoczeni fantastycznym efektem pracy uczestników, a powstałe kompozycje zachwyciły nie tylko ich twórców.
Pasja z jaką prowadzący opowiadali o tym co robią i ich zaangażowanie w prowadzenie warsztatów oraz efekt pracy uczestników pokazały, że wszyscy którzy kochają rośliny i mają choć trochę wyobraźni z pewnością doskonale odnajdą się w zawodzie Florysty.
Już teraz uczestnicy niecierpliwie oczekują na kolejne warsztaty florystyczne, które odbędą się w grudniu i jak sam termin wskazuje będą o tematyce bożonarodzeniowej.
Działania te zostały zrealizowane w ramach Projektu „Kwiaty nie tylko w bukietach”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Prezentacja "Kwiaty jadalne" przygotowana została przez Łukasza Wierzbińskiego i Wojciecha Senderka