Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2017
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2017
Klub Ciekawskich Dzieci – Pszczoły w ekosystemie
2017-05-16 21:00:22
foto W dniu 10. maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Ciekawskich Dzieci. Temat zajęć był wielce interesujący, wszak dotyczył małych, niepozornych owadów, które pełnią ogromną rolę w ekosystemie - pszczół.

Inspiracją do przeprowadzenia zajęć było opowiadanie Christiana Drellera pt. „Czy pszczoły żądlą tylko jeden raz?”. Gośćmi tychże zajęć były pszczoły – maskotki: Maja i Gucio, bohaterowie bajek dla najmłodszych. Przybyłe na spotkanie dzieci z grupy „Pszczółki” Przedszkola „Bajkolandia” dowiedziały się, że wyginięcie pszczół niezłomnie doprowadziłoby do zniknięcia owoców i warzyw. Mogłoby to spowodować przerwanie łańcucha pokarmowego dla niektórych zwierząt i owadów, a w dalszej kolejności nawet dla ludzi. Pszczoły nie tylko zapylają rośliny, ale także zbierają nektar z kwiatów, który następnie „przetwarzają”, wzbogacają w aminokwasy, kwasy organiczne i enzymy rozkładające wielocukry. W wyniku ich działań miód, który ludzkość sobie wielce upodobała, zaczyna gęstnieć. Taki miód pszczeli zawiera aż 80% naturalnych cukrów, 18% wody oraz 2% składników mineralnych, witamin, protein oraz wielce pożywnego pyłku.

Po przybliżeniu roli, którą pełni pszczoła w środowisku człowieka oraz odczytaniu opowiadania Christiana Drellera, dzieci dowiedziały się, że pszczoła nie zawsze ginie po użądleniu.

„Żądło pszczoły zaopatrzone jest na końcu w haczyk. Dlatego nie daje się wyciągnąć go z miękkiej, ludzkiej skóry. I kiedy pszczoła chce odlecieć , wyrywa sobie cały aparat żądlący i wtedy ginie. Ale kiedy walczy z innymi owadami – wtedy jest inaczej. Bo pszczoła może wyciągnąć żądło z powłoki innych owadów"
(Dreller Ch.: Czy słonie boją się myszy?: historyjki dla ciekawskich dzieci. Prószyński i S-ka, 2014, s. 125.)

Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się dlaczego dzieje się tak, że pszczoła ginie wyłącznie po starciu z człowiekiem oraz dlaczego ciało owada w walce z człowiekiem ulega rozczłonowaniu. Spotkanie było także okazją do poznania różnych gatunków pszczół. Dzieci uczestniczące w zajęciach dowiedziały się, że żądlą wyłącznie osobniki rodzaju żeńskiego oraz, że owady te mają zróżnicowaną barwę i budowę anatomiczną. Pod koniec spotkania poprosiliśmy dzieci o wykonanie pełnej kolorowych kwiatów łąki, z której pszczoły mogłyby zebrać nektar. Łąkę najmłodsi ubarwiali własnoręcznymi ilustracjami oraz wycinali ilustracje z czasopism. Zakończyliśmy spotkanie informacją o tym, iż pszczoły są owadami stadnymi, dzikimi, których w żaden sposób nie da się oswoić i/lub udomowić w związku z czym przy nich należy zachować wyjątkową ostrożność.

Żegnając się dzieci wręczyły bibliotekarce, Małgorzacie Dziadek, własnoręcznie wykonane podziękowanie za przeprowadzenie spotkania.

Zobacz galerię zdjęć
WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK