Z promocją wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne jako element identyfikacji społecznej i kulturowej na Pomorzu Zachodnim” dotarliśmy nawet do Dziennego Domu „Senior+”. Dnia 2 lipca 2020 r., czyli na dzień naszego wystąpienia, przygotowaliśmy wystawę w formie zdalnej, gdzie narrację prowadził Marcin Kolobius, fragment powieści opowiadający o Kapliczkach Maryjnych na Podlasiu oraz tytułem wstępu – proweniencję kapliczek. Marcin Kolobius przybliżył zjawisko małej architektury sakralnej i omówił jej poszczególne funkcje, zaś Urszula Miłoszewska odczytała fragment powieści Iwony Menzel i przybliżyła genezę kapliczek. Warto podkreślić, iż kapliczki i krzyże przydrożne są formą sztuki, rzeźbą w przestrzeni publicznej i wielu z nas niekiedy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego obcowania ze sztuką.
Nadmienić należy, iż wystawa była przyczynkiem do zajęć plastycznych, podczas których seniorzy wykonywali kapliczki. Instruktorem zajęć w DD „Senior+” jest Dorota Bukowska, która przybliżyła seniorom postaci św. Huberta – patrona myśliwych i św. Floriana – patrona strażaków. Wybrane kapliczki, przygotowane własnoręcznie przez seniorów, będzie można podziwiać na przyszłorocznej wystawie prac uczestników Dziennego Domu „Senior+”.
Wystawa jest własnością Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i pragniemy wyrazić ogromne podziękowania Pani Dyrektor Marii Witek za udostępnienie i możliwość ekspozycji w formie stacjonarnej i zdalnej po zamknięciu wystawy.