Strona główna / Archiwum wydarzeń / Rok 2020
W Ośrodku Kultury nigdy się nie nudzimy! Zobacz poniżej, a także w zakładce Galeria "Za Filaram" jakie imprezy odbyły się u nas oraz w jakich wzięliśmy udział na zaproszenie innych Ośrodków Kultury i instytucji. Zapewniamy, że na tym nie koniec.
Będzie ich wiecej! NIE ZAPOMNIJ NASTEPNYM RAZEM PRZYLACZYC SIE DO NAS!


Wydarzenia 2020
Narodowe Czytanie 2020
2020-09-07 14:49:30
foto Na apel Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przystąpiła do corocznej akcji społeczno-kulturalnej ph. „Narodowe Czytanie”. Akcja ta ma na celu propagowanie literatury narodowej poprzez wspólne, głośne czytanie, zazwyczaj obszernych jej fragmentów. Założeniem akcji jest wzmocnienie pozycji literatury narodowej, by nie była ona jedynie przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym Polek i Polaków. Akcję zapoczątkował w 2012 r. ówczesny Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski wybrawszy "Pana Tadeusza" na lekturę pierwszego wydarzenia, a pretekstem doń była dwusetna rocznica najazdu Napoleona na Moskwę. Od tego czasu nasza placówka włącza się w akcję pod patronatem pary prezydenckiej, zachęcając do czytania polskiej literatury klasycznej.

Fragmenty „Balladyny”, dramatu Juliusza Słowackiego, w sali rycerskiej kaliskiego pałacu, w dn. 5. września 2020 r., odczytywali:

Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego, Pan Stanisław Samek, który wcielił się w rolę Kirkora – bogatego księcia poszukującego małżonki wśród córek ubogiej wieśniaczki,

Ks. Tomasz Jaskółka, Proboszcz Parafii w Kaliszu Pomorskim, odczytał rolę Skierki – oddanego i pracowitego sługi królowej Gopła Goplany,

Pani Halina Szadejko zaprezentowała rolę tytułowej bohaterki utworu, Balladyny – córki chłopki, okrutnej, bezwzględnie dążącej do władzy,

Pani Jolanta Tuziak wcieliła się w postać Aliny – uczciwej i pracowitej, młodszej siostry Balladyny,

Pani Halina Sikorska zaprezentowała rolę wdowy – ubogiej wieśniaczki, matki Aliny i Balladyny, wypędzonej z zamku przez niewdzięczną córkę,

Pani Elżbieta Wojciechowska odczytała niewielkie dwie role, oddanego sługi i głosu z wierzby,

zaś Pan Wiesław Przytarski odczytał rolę Króla Popiela III, który w przebraniu Pustelnika szukał schronienia w lasach po wygnaniu go z zamku przez swojego brata.

Rozważając wszystkie udziały Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim w akcji „Narodowe Czytanie” należy przyznać, iż ten rok był szczególny, ponieważ po raz pierwszy nasi goście zmierzyli się z utworem, czytając go z podziałem na role. Było to z pewnością duże wyzwanie, jednak wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniem. I z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować za włączenie się do akcji, przygotowanie swojej kreacji i zaprezentowanie postaci w obecności przybyłych na wydarzenie mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Żywię głęboką nadzieję, że udział w „Narodowym Czytaniu” dostarczył satysfakcji nie tylko nam, organizatorom, ale przede wszystkim naszym czytającym gościom i zgromadzonej publiczności.

Podziękowania należą się także Amelce Słowik, która w przebraniu rozdawała ulotki promując i zapraszając kaliszan do udziału w wydarzeniu, a na koniec wręczając kwiaty i dziękując naszym gościom.

Kolejna akcja z cyklu „Narodowe Czytanie” już za rok.

Zobacz galerię zdjęć
Galeria zdjęć na stronie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim




WSTECZSTRONA GŁÓWNA

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim ul. Dworcowa 6, 78-540 Kalisz Pomorski
tel./fax (0-94) 361 63 22, e-mail: sekretariat@mgokkp.pl
© 2005-2024 MGOK